Makalem.Net | Makale makaleler denemeler hikayeler dini makaleler yazılar ve yorumlar… Yazmak bitmez, kalem yorulmaz...
Ana sayfa Bilg/İnternet Bilgisayar Denemeler Dini Yazılar Genel Hikayeler Makaleler Psikoloji Sağlık Tarih Teknoloji
             
makale
Makalem.Net sitesinde yazılarınızın yayınlanması için kolayca üye olup yazılarınızı gönderebilirsiniz. Sitemizde bilgisayar, ekonomi, borsa, hisse,teknoloji,edebiyat,...
15/03/09 - 1:45 Yorum sayisi 12(12)
universite_sinav_sistemi
Fransızlar 200 yıldır Bac sınavı denen dedeleri Napolyon’un girdiği sınava giriyorlar.Bizim ülkemizde sınav sistemi sürekli...
07/04/15 - 8:44 Yorum sayisi 0(0)
ramazan1
Bir telaşe ile sürdürdüğümüz şu dünya hayatında her insanın bir meşguliyeti vardır. Tüccarından çiftçisine, işçisinden...
15/03/15 - 9:10 Yorum sayisi 0(0)
İnsanların Değer Yargıları
Kategori: DenemelerEklenme Tarihi: Tem 19th, 2009Ekleyen:
{lang: 'tr'}

Yaşayan her canlının özellikle de insanların arayış içinde bulunduğu XXI. Yüzyıl’dayız. Giderek tüketim hızının arttığı, memnuniyetlerin ise hızla azaldığı bir XXI. Yüzyıl.

Etrafıma baktığımda, çarşıda, pazarda, okulda, kafede, ilköğretim öğrencilerinde, arkadaş muhabbetlerinde ve kendimde görüyorum ki; sahip olduklarımızın değerini çoğu zaman hiçe sayıyor ve gerçekten de kıymetini bilemeyecek kadar bencilleşebiliyoruz. Bilemiyorum genç bireyler olarak bu durumun farkında mısınız yada zaman zaman aklınızdan geçiyor mu sizin de benim gibi ufaktan ufaktan gelen düşünce kümeleri?

Bazı zaman dilimlerinde o kadar çok isteriz ki bir şeylerin bizim olmasını, bir şeylere sahip olmayı… Geçen gün internette gezinirken son çıkanlardan bir diz üstü bilgisayar gördünüz mutlaka alınacaktır ya da çok fonksiyonlu bir cep telefonu beğendiniz o hemen sizin olmalıdır eskisi ise çöpe uğurlanmaya layıktır… Süreklilik arz eden bir inat içinde tuttururuz isteklerimiz karşılık görsün diye. Peki o çok arzulananlar neden zaman geçtikce değer yargılarını kaybederler? Hadi ama söyleyin çok istemiyor muyduk onları daha kısaca bir zaman öncesinde?

En nihayetinde anlatmak istediğim şey sizin de anladığınız gibi; isteklerimiz ve elde ettiklerimiz zamanında ne kadar çok arzu edilmiş olsa da günler geçtikce değerlerini kaybetmeye yüz tutarlar yada yüz bulurlar! Gereken değeri gereken her şeye ve herkese vermeyi bilmek güzeldir tıpkı yenilikler içinde ve yenilikleri tüketerek yaşamaktan bi hayli zevk aldığımız gibi… Belki de önemli olan dengeyi kurmaktır. Siyah ve beyaz var evet ama bir de bu ikisinden oluşan grinin varlığı şüphesiz bir gerçek.

Aslında her şeyin bir karşılığı olduğunu unutmamak gerek, iyi yada kötü belki de dengeli… İnsan olmak gereken değeri vermekten geçer ve yine insan olmak gereken değeri vermekle doğru orantılıdır.

{lang: 'tr'}
Haber Yazari: Sibel (Sibel Güven)
...

4 Yorum gonderildi. “İnsanların Değer Yargıları”

 1. İlker diyor ki:

  Kaç gündür üzerine düşündüğüm, her olayda sorgulamak istediğim ve nerden başlarsam başlayayım yine aynı noktaya geldiğim değer yargıları yani value judgment. Kişi kendi öğrendikleri veya çevreden öğretilenler sonucunda bazı değerlere haiz olmaktadır. bu iyi yada kötü. kimse bunu sorgulayamaz..çünkü değer yargıları bireydedir. Kimse kimsenin değer yargısını sorgulayamaz. Kişi kendi inandığı değerler uğruna yaşar. Fakat hiçbir zaman kendi değer yargılarına ters düşmemelidir. Yani kişinin değer yargılarını toplum değil, birey kendi değerlendirmelidir. ve inandığı değerler uğruna yaşamalıdır.

 2. berk diyor ki:

  yazınızı okuyunca fight club(dövüş klübü) adlı filmi hatırladım.Orada bir cümle beni çok etkilemişti.Biz giydiklerimiz,ya da tükettiklerimiz değiliz.Bize bunlar anlam katmıyor mealinde bir söz dizisi idi.Ama ne yazık ki artık altın palan vurulan eşeklere eşek denmiyor.Beyefendi,çok değerli,saygıdeğer deniliyor.Tüketim alışkanlıklarımız bize güya değer katıyor.Az veya çok hepimiz bu tüketim ve harcama çılgınlığından etkileniyoruz.Elimizdeki cam parçalarını, değerli elmas ve yakutlara benzetip tümden dünyanın ve maddenin esiri oluyoruz.Bundan kutrulmanın tek çaresi ise tutum ve tasarrufu bir yaşam tarzı haline getirmektir.Bu ise zamanımızda çok ama çok zordur.Sonsuz selamlar

 3. Sağra Simge diyor ki:

  Teşekkürler…

 4. admin diyor ki:

  Düşündürücü bir yazı. Evet aynen böyle diyorum. Teşekkürler. Hoş bir yazı olmuş.

Yorum Yap

Giriş

Son Yorumlar

Ana sayfa Bilg/İnternet Bilgisayar Denemeler Dini Yazılar Genel Hikayeler Makaleler Psikoloji Sağlık Tarih Teknoloji